onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
42 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Türkler, tarih boyunca farklı alfabeleri kullanmışlardır. Türkçenin metinlerle izleyebildiğimiz tarihi boyunca kullandığı ilk düzenli ve resmî yazı sistemi Göktürk alfabesidir. Bu alfabeyi takiben Uygur alfabesi, Arap alfabesi, Kiril alfabesi ve Latin alfabesi Türkler tarafından kullanılmıştır.

Göktürk alfabesi, 4’ü sesli olmak üzere 38 harf içermektedir. Bu alfabeyi kullanan en ünlü eserler Orhun Yazıtları’dır.

Uygur alfabesi, Soğut alfabesinden geliştirilmiş ve 18 harfli bir sistemdir. Bu alfabeyi kullanan en ünlü eser Kutadgu Bilig’dir.

Arap alfabesi, 7. yüzyılda İslam’ın yayılmasıyla birlikte Türkler tarafından benimsenmiştir. Bu alfabe Türkçenin yapısına uymadığı için çeşitli ek işaretlerle değiştirilmiştir.

Kiril alfabesi, 20. yüzyılın başlarında Sovyetler Birliği’nin etkisiyle Türkistan’daki Türk halkları tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu alfabe Arap ve Latin alfabelerine göre Türkçenin seslerini daha iyi yansıtmaktadır.

Latin alfabesi, 1928 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kabul ettiği ve bugün en yaygın olarak kullanılan alfabe sistemidir. Bu alfabe Türkçenin seslerini en iyi gösteren ve okuma-yazma öğrenimini kolaylaştıran bir sistemdir.

...