onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
144 kez görüntülendi
Genel kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Cahit Arf, Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli matematikçilerden biridir. 1910 yılında Selanik’te doğmuş, 1997 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Matematik alanında yaptığı çalışmalarla dünyaca tanınmış ve birçok ödül kazanmıştır. Arf sabiti, Arf halkaları ve Arf kapanışları gibi kavramlar onun adıyla anılır. Cahit Arf, 1982’de TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne, 1983’te UNESCO Bilim Ödülü’ne layık görülmüştür. Cahit Arf ’ ın iki çocuğu vardır. Birinci çocuğu Zeynep Arf, 1944 yılında doğmuş, fizikçi ve akademisyen olmuştur. İkinci çocuğu Meral Arf, 1946 yılında doğmuş, mimar olmuştur.

Düşünceleri

  • Cahit Arf, matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine sürekli: "Matematiği ezberlemeyin, kendiniz yapın ve anlayın." demiştir.
  • "Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek (ezberleyerek) değil, keşfederek anlamak gerekir." demiştir.
  • "Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır" diyerek matematiğin sanatsal yönünü vurgulamıştır.
  • "Matematik endüktif (tümevarımsal) bir bilimdir ve bu endüktif bilim sonsuz kümeler için geçerli. Bu sonsuzlukları endüktif bir şekilde kavrıyoruz ve kavradığımız zaman da o sonsuzluğu hissediyoruz. Sınırsızlığı... Ve bu bize mutluluk veriyor çünkü ölümü unutuyoruz... Herkes ölümsüz olduğunu hissettiği alanda çalışmak ister. Ben de matematikte kendimi ölümsüz hissettim."
  • “Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir.” Ord. Prof. Dr. Cahit Arf


...