9 kez görüntülendi
Genel kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
tarafından düzenlendi

Dünyanın Merkezine Yolculuk romanındaki hikayenin asıl kahramanı Axel, amcasıyla yaşayan bir gençtir. Amcası Profesör Liedenbrock, Hamburg’ un eski bir mahallesinde yaşamını sürdürmektedir. Üniversitede hocalık yapan Profesör aynı zamanda meraklı, pes etmeyen araştırmacı bir bilim adamıdır. Hayatı kitaplarla doludur. Ayrıca amcasının bir vaftiz kızı vardır. Amcası bu kız çocuğunu evlat edinerek çok iyi bir aile olmuştur. Aynı zamanda evde işlerini gören Marta adında bir yardımcıları vardır. Axel amcasının vaftiz kızı olan Gertrud’ e aşıktır. Gertrud’ de onu çok seviyordur ancak amcalarının korkusundan aşkı bir türlü yaşayamazlar. Axel artık amcasına Gertrud’ e aşık olduğunu söyleyecek ve evlenme kararı aldıklarını bildirecektir.

Bir gün profesörün eline runik alfabeden yazılmış bir kitap geçer. Kitabı okurken her satırı kendisine bir şifre gibi gelir. Meraklı gözlerle araştırır okudukça anlam bulur ve sonunda kitabın parşömenlerinde bir şifre bulur. Bu İzlandalı bilim adamı Arne Saknussenum’ e ait bir şifredir ve bu kişi dünyanın merkezine inen tek insandır. Şu kelimeler yazar:

Temmuz gelmeden önce, üstüne Scortoris’ in gölgesi düşen Sneffels Yokul’un kraterinden aşağıya in. Sen ey cesur yolcu, o zaman dünyanın merkezine inmiş olacaksın. Ben bu yolculuğu yaptım. 

Bu şifre üzerine Profesör durur mu yanına aletler, pusula ve balta alarak yola çıkmaya karar verir. Axel, Gertrud’ dan ayrılacağı için çok üzgündür ama amcasına da karşı gelemez. Dönünce Gertrud ile evlenecektir. Tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra Axel ve Profesör İzlanda’ ya doğru gemiyle uzun yola çıkar. Bütün maceralar bundan sonra başlar. İzlanda’ ya vardıklarında para karşılığında yanlarına yerli biri olan Hans’ ı alarak dünyanın merkezine ulaşmak üzere maceraya başlarlar. Bu yolda başlarına birçok bela gelir. İlk önce mağaralarla yola başlarlar ve burada tahmin ettiklerinden daha uzun süre kalırlar. Mataralarındaki su bitince ölmek üzereyken yerin dibinden gelen kaynar su şelalesi bulurlar ve ölmekten kurtulurlar. Kimi zaman akıntıyla kimi zaman yürüyerek yoluna devam ederler. Bir gün mağarada Axel dalıp yolunu kaybeder. Üç günün sonunda onu yaralı halde bulurlar. Mağaranın sonuna vardıklarında deniz seviyelerindelerdir. Denizi aşıp kıyıya geçmeleri gerekir. Hans bir sal yapar, battaniyeyi de yelken yaparak yola çıkarlar. Rüzgarlar, fırtınalar, balinalar, köpek balıkları bir dolu macera yaşadıktan sonra bir adaya varırlar. Orada yine birçok olay olur tekrar salla devam ederler. Kıyıya vardıklarında geldikleri yerin yine denize açılmadan önce bulundukları kıyı olduğunu görürler. Dönüp dolaşıp aynı yere gelmişledir. İki gün orada kalıp düşünürler ve bu arada profesör bir şifre bulur. Kayalıklardan oluşan bir yol vardır. Orada dünyanın merkezine ineceğini düşünür. Kayalığın içini dinamitle patlatırlar ve kayanın içinden tonlarca su fışkırarak bir şelale oluşur. Axel, Hans ve profesör bu akıntıya kapılır ve saatlerce suyla beraber giderler. Birden bir tünelin içinde bulurlar kendilerini ve buradaki su gittikçe ısınıyordur. Bir süre sonra kaynamaya başlar. Su kaynadıkça lavlar püskürür ve bir yanardağın içine düştüklerini anlarlar. Ölümleri çok yakındır. Eğer lavlar onları bir an önce dışarı püskürtmezse yanarak öleceklerdir. Bir süre sonra lavlar püskürür ve üçü birden kendilerini dünyada bulur. Dünyanın merkezine inememişlerdir ama bu yolda denedikleri birçok yöntem gelecek nesle ve teknolojisine yol gösterecektir. Bir şekilde toparlandıktan sonra evlerine dönerler. Axel Gertrud’ u bir daha göremeyeceği için çok korkmuştur ama şu an onun kollarında olması Axel’ in dünyasının tam merkezidir.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...