onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
33 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Maniheizm, 3. yüzyılda Pers İmparatorluğu’nda Mani adlı bir peygamber tarafından kurulan ve iyi-kötü, ışık-karanlık gibi zıt kutuplar arasındaki mücadeleyi anlatan bir dindir Maniheizm, yerel Mezopotamya dinleri ve Gnostisizm’den etkilenmiş ve Mani’yi Zerdüşt, Buda ve İsa’dan sonra son peygamber olarak kabul etmiştir Maniheizm kısa sürede geniş bir coğrafyaya yayılmış ve Çin’den Roma’ya kadar pek çok bölgede taraftar bulmuştur Maniheizm, Roma İmparatorluğu’nda Hristiyanlıkla rekabet etmiş ancak sonradan baskı ve zulüm görmüştür. Maniheizm Doğu’da daha uzun süre yaşamış ve bazı bölgelerde günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Maniheizm’in çoğu yazılı kaynağı kaybolmuş ancak bazı çeviriler ve parçalar halinde metinler günümüze ulaşmıştır.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...