onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
258 kez görüntülendi
Biyoloji kategorisinde

A. Maydanoz 

B. Yumurta 

C. Patates

D. Salatalık

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Nişasta, bitkilerin yaptığı fotosentez sırasında açığa çıkan ve depolanan bir karbonhidrattır. Nişasta, bitkilerin tohum, yumru, kök veya gövde gibi kısımlarında bulunabilir. Nişasta, amiloz ve amilopektin adı verilen iki molekülden oluşur.

Nişasta içeren besinler genellikle tahıl, baklagil, patates, mısır, pirinç, makarna gibi gıdalardır. Nişasta içeriği yüksek olan bu besinler, kan şekerini hızlı yükseltebilir ve kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle nişasta tüketimine dikkat etmek gerekir.

Soruda verilen seçeneklerden maydanoz, yumurta ve salatalık nişasta içermeyen besinlerdir. Maydanoz ve salatalık su ve lif bakımından zengindir. Yumurta ise protein ve yağ bakımından zengindir. Bu besinler iyot çözeltisi ile reaksiyona girmez ve renk değiştirmez.

Ancak patates, nişasta içeren bir besindir. Patatesin %18’i nişastadır. Patates iyot çözeltisi ile reaksiyona girer ve mavi-mor renk alır.

Bu nedenle sorunun cevabı C. Patates’tir.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...