onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
41 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin tarafından 1922 yılında yazılmış bir romandır. Türk edebiyatının en çok sevilen klasik eserleri arasında yer alır. Ağırlıklı olarak Anadolu’da geçen ve arka planda Osmanlı’nın son yıllarını anlatan bir romandır.

Romanın Konusu: Çalıkuşu, genç bir kadın öğretmen olan Feride’nin tüm engellere rağmen görevine bağlı kalışını, ülkesini geliştirmek için çabasını ve gerçek aşkın unutulmazlığını konu alır. Feride, idealist bir kızdır ve güzelliği onun başına bela olur. Hakkında birçok dedikodu dolaşırken, hayatı boyunca Kamran’ı hep sevmiştir. Roman, ihanet, gurur ve kıskançlık temalarını derinlemesine işler.

Özet: Çalıkuşu, Feride’nin Anadolu’nun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmaya başlamasıyla devam eder. Feride son derece idealist bir kızdır. Ancak güzelliği her zaman başına bela olmuştur. Zeyniler Köyü’nde tanıştığı Doktor Hayrullah Bey ile Kuşadası’nda ikinci kez karşılaşır. Hayrullah Bey, Feride’yi kızı gibi korumaktadır. Halkın çıkardığı dedikodular ve ortaya attıkları “Çalıkuşu” adıyla evlenmelerine sebep olur, ancak aralarında her zaman bir baba-kız ilişkisi vardır.

Çalıkuşu, duygusal bir olayı ele alırken aynı zamanda dönemin toplumsal sorunlarını da işleyen bir romandır. Türkiye’de yeni bir dönemin başlamasını destekleyen modern bir roman olarak kabul edilir.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...