onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
67 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Evet, cisimlere dokunmadan da kuvvet uygulanabilir. Buna örnek olarak temas gerektirmeyen kuvvetler veya alan kuvvetleri verilebilir. Bu kuvvetler, iki cismin birbirine dokunmadan uzaktan etkileşmesine neden olur. 

Örneğin:

  • Mıknatıslar birbirine temas etmeden, uzaktan kuvvet uygular. İki mıknatıs birbirine hiç dokunmadan birbirini çekebilir ya da itebilir. Bu kuvvete manyetik kuvvet adı verilir.
  • Gezegenler güneş etrafında belirli yörüngelerde dizilir. Bu durumda güneş gezegenlere, gezegenler de birbirlerine temas etmeden kuvvet uygular. Bu kuvvete kütleçekim kuvveti adı verilir.
  • Kararsız çekirdekler bozunurken, nötronlar ve protonlar arasında temas gerektirmeyen bir kuvvet etkili olur. Bu kuvvete zayıf nükleer kuvvet adı verilir.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...