15 kez görüntülendi
Genel kategorisinde 26 126 8

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
7 32 10

1874 yılında İtalya’nın kıyı kesimi şehirlerinden Bologna’da doğan Guglielmo Marconi, bilim adamı ve mucit olarak bilinir. Günümüzde birçok elektrik ve elektronik eşya ve aletin icat edilmesinde ya doğrudan ya da dolaylı olarak kendisinin etkisi vardır. Bunlardan en çok bilinenleri; uzun mesafelere kadar uzanan radyo frekansı ve radyo iletişimleri, telgraf ve telsiz sistemleri gibi onlarca icat vardır. Bu icatlardan dolayı kendisine 1929 yılında dönemin İtalyan kralı tarafından asalet unvanı olarak Markiz unvanı verilmiştir. 

Marconi, henüz küçük yaşta iken elektrik ve elektronik işlere merak salmış, matematik ve fizik derslerinde hocalarının dikkatini çeken başarılar elde etmiştir. Dönemin önemli fizikçilerinden olan ve radyofrekans alanında uzmanlık yapan Heinrich Hertz ile birlikte çok önemli çalışmalar yürütmüştür. Heinrich Hertz’den etkilenen Marconi, onun kaldığı yerden devam ederek Wireless (kablosuz) sistemlerin atası olarak bu alanda çok büyük çalışmalar yapmıştır. Anglikan Katolik mezhebi üyesi olan Marconi, dini hassasiyetleri ile de bilinir. Guglielmo Marconi 1937 yılında Roma’da dünyaya gözlerini yummuştur.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

15.5k soru

15.9k cevap

67 yorum

703 kullanıcı

...