onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
63 kez görüntülendi
Fizik kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Bunun sebebi ısı enerjisinin transferi ile ilgilidir. Isı enerjisi, sıcaklığı farklı olan iki sistem arasında aktarılan enerjidir. Isı enerjisi, üç farklı yolla transfer olabilir: iletim, konveksiyon ve ışıma. Çayın soğuması, bu üç yolla da gerçekleşebilir.

İletim yoluyla ısı transferi, katı maddelerde daha çok görülür. Bu yolda, sıcak olan tanecikler titreşerek komşu taneciklere enerji verir ve böylece ısı yayılır. Çayın içindeki ısı enerjisi, bardağa ve bardağın sapına iletilir. Bardaktan da elimize veya masaya iletilir. Böylece çayın sıcaklığı azalır.

Konveksiyon yoluyla ısı transferi, sıvı ve gazlarda daha çok görülür. Bu yolda, sıcak olan tanecikler öteleme hareketi yaparak yer değiştirir ve soğuk olan taneciklerin yerini alır. Çayın içindeki sıcak su molekülleri yüzeye doğru yükselirken, soğuk su molekülleri aşağı doğru iner. Böylece çayın içinde bir akım oluşur. Çayın yüzeyindeki sıcak su molekülleri de havaya ısı verir. Böylece çayın sıcaklığı azalır.

Işıma yoluyla ısı transferi, her türlü maddede görülür. Bu yolda, sıcak olan cisimler elektromanyetik dalgalar yayarak uzaktaki cisimlere ısı verir. Çayın yüzeyinden kızılötesi dalgalar yayılır ve havaya veya çevredeki cisimlere ısı verir. Böylece çayın sıcaklığı azalır.

Sonuç olarak, çay neden soğur sorusunun cevabı şudur: Çay soğur çünkü içindeki ısı enerjisi iletim, konveksiyon ve ışıma yollarıyla çevreye aktarılır.

...