onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
60 kez görüntülendi
Kimya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
  • Mısır Uygarlığı: Takvim, geometri, matematik, astronomi, tıp gibi alanlarda önemli bilgiler üretmiştir.
  • Yunan Uygarlığı: Felsefe, mantık, fizik, biyoloji, kimya, tıp gibi alanlarda önemli düşünürler ve eserler ortaya koymuştur.
  • Çin Uygarlığı: Matbaa, barut, pusula, kağıt, ipek gibi icatlar yapmıştır. Matematik, astronomi, tıp gibi alanlarda önemli çalışmalar yapmıştır.
  • Hint Uygarlığı: Rakamların ve sıfırın icadı, cebir, trigonometri, geometri gibi matematik alanlarında önemli gelişmeler sağlamıştır. Astronomi, tıp, fizik gibi alanlarda da önemli bilgiler üretmiştir.
  • İslam Uygarlığı: Matematik, astronomi, coğrafya, tıp, kimya gibi alanlarda önemli bilim insanları ve eserler ortaya koymuştur. Cebirin kurucusu olan Harezmi, optik alanında çalışmalar yapan İbn-i Heysem, tıbbın babası sayılan İbni Sina gibi isimler bu uygarlığın temsilcileridir.

Bu uygarlıkların yanı sıra Mezopotamya Uygarlıkları, Roma Uygarlığı, Endülüs Emevileri, Selçuklular, Osmanlılar gibi birçok uygarlık da bilime katkı sağlamıştır.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...