onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
80 kez görüntülendi
Kimya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Atomun yapısı hakkındaki görüşler, tarihsel olarak farklı evrelerden geçmiştir. İlk olarak atom fikrini ortaya atan MÖ 5. yüzyılda yaşamış Yunan filozofu Demokritostur. Demokritos, maddenin bölünemez en küçük parçacıklara sahip olduğunu ve bunlara atomos (bölünemez) dediğini ileri sürmüştür. Ancak Demokritos’un atom fikri deneysel olarak kanıtlanamamıştır.

  1. yüzyılda İngiliz kimyacı John Dalton, atom teorisini bilimsel olarak geliştirmiştir. Dalton, elementlerin farklı türde atomlardan oluştuğunu, bileşiklerin ise farklı element atomlarının belirli oranlarda birleşmesiyle oluştuğunu savunmuştur. Dalton, atomları küçük, katı ve küresel parçacıklar olarak tanımlamıştır.

  2. yüzyılın sonunda Fransız fizikçi Henri Becquerel ve Polonyalı kimyacı Marie Curie, bazı elementlerin radyoaktif olduğunu ve atomların kendilerinden daha küçük parçacıklara bölünebileceğini keşfetmişlerdir.

  3. yüzyılın başında İngiliz fizikçi J.J.Thomson, katot ışın tüpü deneyiyle elektron adını verdiği negatif yüklü parçacıkları bulmuştur. Thomson, atomun elektronlarla dolu pozitif yüklü bir küre olduğunu ve üzümlü keke benzediğini öne sürmüştür.

1909 yılında Yeni Zelandalı fizikçi Ernest Rutherford, altın levha deneyiyle atomun çekirdek yapısını ortaya çıkarmıştır. Rutherford, atomun büyük bir boşluk içinde yer alan küçük ve yoğun bir çekirdekten ve çekirdek etrafında dönen elektronlardan oluştuğunu belirtmiştir.

1913 yılında Danimarkalı fizikçi Niels Bohr, hidrojen atomu üzerinde çalışarak atomun kuantum modelini geliştirmiştir. Bohr, elektronların belirli enerji seviyelerine sahip olduğunu ve bu seviyeler arasında geçiş yaparak ışık yaydığını veya soğurduğunu açıklamıştır.

1932 yılında İngiliz fizikçi James Chadwick, atom çekirdeğinde protonlara eşit kütleye sahip nötron adını verdiği nötr parçacıkları keşfetmiştir. Böylece atomun üç temel parçacığı olan proton, nötron ve elektron belirlenmiştir.

Modern atom teorisi ise, kuantum mekaniği ve dalga mekaniği gibi alanlarda yapılan çalışmalarla gelişmiştir. Modern atom teorisine göre, elektronların kesin konumları belirlenemez, ancak bulunma olasılıkları hesaplanabilir. Elektronlar, çekirdek etrafında belirli şekillerde dağılan orbital adı verilen bölgelerde bulunurlar.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...