onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
114 kez görüntülendi
Kimya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
  • Hidrojen bağı, bir moleküldeki hidrojen atomunun çok elektronegatif bir atomla (F, O veya N) bağlanması sonucu oluşan özel bir dipol-dipol etkileşimidir. Hidrojen bağı, hidrojen atomunun kısmi artı yükle yüklenmesi ve başka bir moleküldeki elektronegatif atom ile çekim kuvveti oluşturması nedeniyle meydana gelir.
  • Hidrojen bağı, polar moleküller arasında gerçekleşir. Polar moleküllerde elektronegatiflik farkı 0.5’ten büyük olan atomlar arasında kovalent bağ vardır. Bu bağlar nedeniyle molekül boyunca net bir elektrik yükü dağılımı olur.
  • Hidrojen bağına örnek olarak su (H2O), amonyak (NH3), etanol (C2H5OH), hidroklorik asit (HCl) ve formik asit (HCOOH) gibi moleküller verilebilir. Bu moleküllerde hidrojen atomu F, O veya N gibi elektronegatif atomlarla bağlanmıştır. Bu moleküller arasında hidrojen bağı oluşması için aynı zamanda dipol momentleri de olmalıdır.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...