onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
89 kez görüntülendi
Kimya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Katıların erime ve kaynama noktaları, tanecikleri arasındaki etkileşim kuvvetinin bir göstergesidir. Etkileşim kuvveti ne kadar yüksekse, erime ve kaynama noktası da o kadar yüksek olur. Katıların tanecikleri arasındaki etkileşim kuvveti ise katı türüne göre değişir.

Katı türleri iyonik, moleküler, kovalent ve metalik olmak üzere dört gruba ayrılır. Bu gruplardan en güçlü etkileşim kuvvetine sahip olanlar kovalent katılardır. Kovalent katılarda atomlar arasında kovalent bağlar bulunur ve bu bağlar çok kuvvetlidir. Bu nedenle kovalent katıların erime ve kaynama noktaları çok yüksektir. Örneğin elmasın erime noktası 3550 °C’dir.

Diğer katı türlerinden iyonik katılarda zıt yüklü iyonlar arasında elektrostatik çekim, moleküler katılarda moleküller arasında hidrojen bağı veya van der Waals etkileşimleri, metalik katılarda ise metal atomları arasında metalik bağlar bulunur. Bu etkileşimler kovalent bağlara göre daha zayıftır. Bu nedenle bu katı türlerinin erime ve kaynama noktaları kovalent katılardan daha düşüktür.

Buna göre, tanecikleri arasında en güçlü etkileşimler bulunan ve kaynama noktası en yüksek olan katının kovalent katı olduğu söylenebilir.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...