onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
72 kez görüntülendi
Kimya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Suyun hâl değişiminin canlı ve çevre için önemi şunlardır:

  • Suyun hâl değişimi, su döngüsünü sağlar. Su döngüsü, suyun yeryüzü ve atmosfer arasında sürekli hareket etmesidir. Su döngüsü sayesinde canlılar su ihtiyaçlarını karşılar, iklim dengesi korunur, yağış oluşur ve erozyon önlenir.
  • Suyun hâl değişimi, suyun temizlenmesine yardımcı olur. Suyun buharlaşması sırasında içindeki yabancı maddeler uzaklaşır. Böylece suyun içilebilirliği ve kalitesi artar.
  • Suyun hâl değişimi, canlıların metabolizmasını etkiler. Suyun katı hâli olan buz, sıvı hâline göre daha az yoğundur ve yüzeye çıkar. Böylece buzlu göllerdeki canlılar donmaktan korunur. Ayrıca suyun sıcaklığı arttıkça buharlaşma hızı da artar. Bu da canlıların terleme veya solunum yoluyla su kaybetmesine neden olur. Bu da vücut ısısının düzenlenmesine ve atık maddelerin atılmasına yardımcı olur.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...