onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
75 kez görüntülendi
Kimya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Ozon tabakasının incelmesinin canlılar üzerindeki olumsuz etkileri şunlar olabilir:

  • Ozon tabakası, güneşten gelen zararlı ultraviyole (UV) ışınlarını filtreleyerek canlıların yaşamını korur. Ozon tabakasının incelmesi, daha fazla UV ışınının dünya yüzeyine ulaşmasına neden olur. Bu da insanlarda deri kanserigöz hastalıkları (katarakt), bağışıklık sistemi bozukluklarıgüneş yanıkları ve hızlı yaşlanma gibi sağlık sorunlarına yol açar.
  • Ozon tabakasının incelmesi, bitkilerin fotosentez yapma yeteneğini de olumsuz etkiler. Bitkilerde fotosentez, UV ışınlarına duyarlı bir süreçtir. UV ışınları, bitkilerin yapraklarında ve hücrelerinde hasara neden olur. Bu da bitkilerin büyümesini, gelişmesini, verimini ve kalitesini azaltır. Ayrıca bitkilerin besin değerleri de düşer.
  • Ozon tabakasının incelmesi, deniz ekosistemini de tehdit eder. Denizlerdeki fitoplanktonlar, deniz yaşamının temel besin kaynağıdır. Fitoplanktonlar da fotosentez yaparak yaşarlar. UV ışınları, fitoplanktonların fotosentez kapasitesini düşürür. Bu da denizlerdeki besin zincirini ve biyolojik çeşitliliği bozar. Ayrıca UV ışınları, balık, karides, yengeç, amfibi gibi deniz hayvanlarının erken gelişim evrelerine zarar verir.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...