onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
106 kez görüntülendi
Psikoloji kategorisinde
tarafından yeniden açıldı

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Genel bir psikiyatri terimi olan psikoz, düşünce ve duyunun ağır oranda bozulmasıyla ortaya çıkan zihin durumudur.

Kişiyi gerçeklerden yani dış dünyadan koparıp, düşünce, idrak, konuşma ve davranış problemleri gösterebilen beyin hastalığını yaşayan psikozlar; halüsinasyonlar görüp, delüzyonel inançlar taşıyabilir.

Kişilik değişiklikleri ve düşünce bozukluğu gösterebilen psikoz, daha çok gençlerde görülen bir hastalık olarak belirtilir.

BELİRTİLERİ

Psikoz belirtileri şöyle sıralanabilir:

Düşünce bozukluğu: Düşüncelerin belirli bir düzene oturtulamaması, karmaşık bir hale gelmesi bunun sonucu olarak konuşmada bozukluklar, dikkat toplamada sorunlar gibi…

Duygudurumda değişkenlik: Belirli sebepler olmaksızın kişinin duygudurumunda değişiklikler olabilir, değişkenlik görülebilir. Örneğin herhangi bir neden olmaksızın kişi çok üzülebileceği gibi yine bir neden yokken çok coşkulu olabilir.

Delüzyonel inançlar: Kişinin gerçek dışı düşünce ve inançlara sahip olması anlamına gelir. Bu inançlar çok güçlü ve ısrarcı olabilir.

Halüsinasyonlar: Kişilerde gerçekte var olmayan şeyleri görme, koklama veya duyma gibi duyu bozuklukları görülebilir.

Kişilik değişikliği: Kişinin kişiliğinde ve davranışlarında büyük değişiklikler olması belirti olarak sayılır.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...