onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
37 kez görüntülendi
Biyoloji kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Deri, vücudumuzu kaplayan ve birçok işlevi olan bir organdır. 

Derinin görevleri şunlardır:

  • Koruma: Vücudu dıştan gelen travmalara, mikroorganizmalara, zararlı maddelere ve ultraviyole ışınlara karşı korur. Vücutta sıvı kaybını önler. Tırnaklar parmak uçlarını travmaya karşı korur ve küçük nesnelerin kavranmasını sağlar.
  • Vücut ısısını ayarlama: Terleme ve damar genişlemesi veya daralması yoluyla vücut ısısını dengeler. Deri altı yağ dokusu soğuk ve travmaya karşı izolasyon görevi yapar.
  • Duyu: Dokunma, ağrı, basınç, sıcaklık gibi duyuları alır. Derinin içinde bulunan sinir uçlarına bağlı duyu cisimcikleri bu duyuları algılar.
  • İmmün fonksiyon: Langerhans hücreleri, mast hücreleri, doku histiyositleri (makrofajlar) ve keratinositler bağışıklık sisteminde rol oynarlar.
  • Metabolik fonksiyon: D vitamini sentezi, androjen sentezi gibi hormon ve vitamin üretimine katkıda bulunur.

Derinin yapısı ise iki ana tabakadan oluşur: Epidermis ve dermis. Epidermis en üstteki tabakadır ve keratin adlı protein maddesi içerir. Keratin deriye dayanıklılık verir. Epidermisin canlı kısmında melanin adlı pigment maddesi üretilir. Melanin derimize rengini verir. Epidermisin üst kısmı ise cansızdır ve ölü hücrelerden oluşur. Bu ölü hücreler dökülerek yerini alttan gelen yeni hücrelere bırakır.

Dermis ise epidermisin altında yer alan tabakadır ve kollajen adlı protein maddesi içerir. Kollajen deriye esneklik verir. Dermis yağ bezleri, sinir uçları, deriyi besleyen kılcal kan damarları, ter bezleri ve kıl köklerini içerir.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...