17 kez görüntülendi
Fen ve Teknoloji kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

Yer altı suları ya kuyularla ya da kendiliğinden çıkar. Kendiliğinden çıkan yer altı suyu kaynak adını alır.
 
 Yer altı suyu insanlar tarafından açılan bir kuyudan, pompalamaya ya da çekmeye gerek kalmadan, kendiliğinden çıkarsa bu kuyuya artezyen denir.
 
 Dünyadaki suyun %97'si tuzlu, %3'ü tatlı sudur. Tatlı suyun da üçte ikisi buz, üçte biri sıvı hâldedir.
 
 Yer altı kaynak suları soğuk, ılık ya da sıcak olabilir. Soğuk olan maden sularının diğer adı içmecedir. Maden suyunun bir litresinde bir gramdan çok mineral vardır. Bu mineraller vücudumuzda düzenleyici olarak görev alır ve çok önemlidir. Maden suyunun diğer kaynak sularından farkı yüksek oranda mineral içermesidir.
 
 Ilık ya da sıcak olan kaynak sularına termal adı da verilir. Termal sular kaplıca (ılıca) ya da çamur kaynağı olabilir. Bu kaynaklarda banyo yapılır, pek çok hastalığa şifa olur.
 
 Yerkürenin derinliklerinde biriken ısı, içinde birçok mineral bulunan sıcak su, buhar ve gazlar jeotermal kaynakları oluşturmaktadır.
 
 Ülkemiz jeotermal kaynaklar açısından dünyada ilk beş ülke arasındadır. Afyon, Aydın, Manisa, Denizli, Kütahya, Balıkesir ve Sivas jeotermal kaynak açısından zengin olan başlıca illerimizdir. Termal sulardan; kaplıca, sera ve konut ısıtması, elektrik üretimi gibi çok fazla alanda faydalanılır.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
 1. fahri

  15966 puan

 2. Miyase

  11851 puan

 3. murat

  8389 puan

 4. sevgi

  6924 puan

 5. kemal

  5860 puan

14.0k soru

14.3k cevap

66 yorum

684 kullanıcı

...