onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
61 kez görüntülendi
Fen ve Teknoloji kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Yer altı suları, yeryüzündeki suların bir kısmının geçirimli tabakalardan ya da kaya çatlaklarından yer altına sızmasıyla oluşur. Yer altı suları, kum taşı, çakıl taşı, kalker gibi gözenekli ya da oyuklu kayaçların arasında birikir. Yer altı sularını barındıran bu kayaçlara akifer denir. Yer altı suları, bazen kendiliğinden yeryüzüne çıkarak kaynak oluşturur. Kaynaklar, artezyen, karstik kaynak, vadi kaynağı, tabaka kaynağı, fay kaynağı ve gayzer gibi farklı türlerde olabilir. Yer altı sularından içme suyu, sulama, endüstri, termal turizm ve jeotermal enerji gibi alanlarda yararlanılır.

Yer üstü suları ise yeryüzünde bulunan okyanus, deniz, göl ve akarsu gibi su kütleleridir. Yer üstü suları tatlı ya da tuzlu olabilir. Deniz ve okyanus suları tuzludur. Göller ve akarsular ise tatlı su kaynaklarıdır. Yer üstü suları da yer altı suları gibi su döngüsünün bir parçasıdır. Yer üstü sularından balıkçılık, turizm, taşımacılık, enerji üretimi gibi alanlarda faydalanılır.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

2024 LGS Matematik Soru Çözümleri

...