onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
61 kez görüntülendi
Fen ve Teknoloji kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

 Fotosentez, bitkilerin güneş ışığı, su ve karbondioksit kullanarak kendi besinlerini ürettikleri ve oksijen açığa çıkardıkları bir süreçtir. Fotosentezin önemi, hem bitkiler hem de diğer canlılar için çok büyüktür. Fotosentezin önemi şöyle sıralanabilir:

  • Fotosentez, bitkilerin büyüme, gelişme ve üreme için gerekli olan organik maddeleri (glikoz, nişasta, selüloz vb.) sentezlemesini sağlar .
  • Fotosentez, bitkilerin enerji ihtiyacını karşılar. Bitkiler, fotosentezle ürettikleri glikozu solunumla parçalayarak enerjiye dönüştürürler .
  • Fotosentez, atmosferdeki karbondioksit ve oksijen dengesini sağlar. Bitkiler, fotosentezle karbondioksiti tüketir ve oksijen üretirler. Böylece sera etkisini azaltır ve diğer canlıların solunum yapmasına imkan verirler .
  • Fotosentez, besin zincirinin başlangıcıdır. Bitkiler, fotosentezle ürettikleri organik maddeleri diğer canlılara sunarlar. Bitkileri yiyen hayvanlar, bitkiyi yiyen hayvanları yiyen hayvanlar ve bunların parçalanmasını sağlayan mikroorganizmalar fotosentezin sağladığı besinlerden faydalanırlar .
...