onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
70 kez görüntülendi
Fen ve Teknoloji kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Dünya, karalardan, sulardan ve havadan oluşan bir gezegendir. Dünya’nın şekli, tam olarak küre değil, kutuplarda basık ve ekvatorda şişkin olan geoit adı verilen bir biçimdir. Dünya’nın şekli, kendi ekseni etrafında dönmesi, yer çekimi ve merkezkaç kuvveti gibi faktörlerden etkilenir. Dünya’nın şekli, gözlemler, fotoğraflar, deneyler ve hesaplamalarla kanıtlanmıştır.

Dünya’nın iç yapısı ise, farklı yoğunluk ve sıcaklıklara sahip katmanlardan oluşur. Bu katmanlar şunlardır:

  • Kabuk: Dünya’nın en dıştaki katmanıdır. Kalınlığı 5 ila 70 km arasında değişir. Kayaçlardan oluşur. Kabuk, kıta kabuğu ve okyanus kabuğu olmak üzere iki bölüme ayrılır.
  • Manto: Kabuğun altında yer alan katmandır. Kalınlığı yaklaşık 2900 km’dir. Magmadan oluşur. Manto, üst manto ve alt manto olmak üzere iki bölüme ayrılır.
  • Çekirdek: Dünya’nın en içteki katmanıdır. Kalınlığı yaklaşık 3500 km’dir. Demir ve nikel gibi ağır metallerden oluşur. Çekirdek, iç çekirdek ve dış çekirdek olmak üzere iki bölüme ayrılır.
...