23 kez görüntülendi
Fen ve Teknoloji kategorisinde 7 32 10

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
11 56 8

Dünya, karalardan ve sulardan oluşmuştur. Dünya'yı dıştan saran bir de hava tabakası vardır.
Canlıların üstünde yaşadığı taşlar, kayalar ve onun üzerini örten toprak Dünya`nın karalar kısmını oluşturur.


image


Kara tabakası; kıtalar, okyanus tabanları, kayalar, mineraller, taş ve toprak gibi katı kısımlardan oluşur. Kara tabakası Dünya`nın büyüklüğüne göre çok incedir. Kara tabakasının en ince olduğu yerler, deniz ve okyanusların dibidir.Kara tabakası yer yüzeyinin ¼'ünü oluşturur. Dünya`nın resmini incelerseniz karaların olduğu kısımlar yeşil ve kahverengi, suların olduğu
kısım mavi renktedir.


Dünya'nın büyüklüğü bir elma kadar olsaydı kara tabakasının kalınlığı elmanın kabuğu kadar olurdu. Dünya'mız uzaydan mavi bir top gibi görünür


image
Suların olduğu mavi kısımlar, karalardan daha fazla yer kaplamaktadır. Su tabakası yer yüzeyinin ¾'ünü oluşturur. Denizler, göller, akarsular ve yer altı suları su tabakasını oluşturur. Su tabakası, bütün canlılar, özellikle de suda yaşayan canlılar için önemlidir.
Canlılar, Dünya'daki suların çok az bir kısmını içme suyu olarak kullanır. Dünyadaki suların çok azı tatlı sudur, geri kalanı tuzludur.

image
Dünya`mızı dıştan saran gaz örtüsüne hava tabakası denir. Hava tabakası yeryüzünden uzaya kadar kalın bir tabakadır. Hava tabakasının Dünya`ya yakın olan kısmı, solunum yaparken kullandığımız oksijenin bulunduğu kısımdır. Bu kısımda aynı zamanda yağmur, rüzgâr ve kar gibi hava olayları da gerçekleşir. Dünya`mızın etrafını saran bu gaz tabakası Dünya`nın yaşanır olmasını da sağlar.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...