onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
90 kez görüntülendi
Genel kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Alexander Graham Bell, telefonun icadı ile tanınan İskoç bilim insanıdır. 3 Mart 1847’de Edinburgh, İskoçya’da doğmuş, 2 Ağustos 1922’de Baddeck, Kanada’da ölmüştür. Babası, annesi ve kardeşleri de işitme engelliler için çalışmıştır. Bell, işitme engellilerin eğitimi ve konuşma terapisi ile ilgilenmiştir. Ayrıca, ses dalgaları, fotoğrafçılık, uçaklar ve hidrofil gibi birçok alanda araştırma ve icatlar yapmıştır.

Bell’in en ünlü icadı olan telefon, 1876 yılında patentini almıştır. Bell, yardımcısı Thomas Watson ile birlikte elektrik akımı ile sesi iletmeyi başarmıştır. Bell’in ilk telefon görüşmesinde söylediği sözler şöyle olmuştur: “Mr. Watson, gelin. Size ihtiyacım var.” Bell, telefonun yanı sıra gramofon, metal dedektörü, radyo ve fotoğrafik telgraf gibi cihazları da icat etmiştir.

Bell, hayatı boyunca birçok ödül ve onur almıştır. Fransa hükümeti ona Volta Ödülü vermiş, ABD Kongresi onu Altın Madalya ile ödüllendirmiştir. Ayrıca, Albert Madalyası, John Fritz Madalyası ve Elliott Cresson Madalyası gibi prestijli ödüllerin de sahibi olmuştur.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...