12 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde 20 113 7

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
7 32 10

Birinci Dünya Savaşında Osmanlı torpraklarında açılan ilk cephedir.

SEBEPLERİ:

__Osmanlı Devleti Rusya'ya yönelik olarak düzenlediği Karadeniz baskını
__Rusların doğu anadoludan çıkartılmak istenmesi
__Osmanlı-Alman planı olan Kafkaslardan Hindistan'a varmak Türkistana ulaşmak ve Rusya'nın esareti altındaki Türkleri birleştirmek ve ayaklandırmak amaçıyla başlamıştır.

GELİŞMELER:

__Osmanlı İmparatorluğu için en önemli savaş Ruslarla Kafkas Cephesinde başlamıştır. Sarıkamış dolaylarında toplanmış olan Rus birlikleri ile harekete geçmişler ancak çok gecmeden Enver Paşa'nın iyi hesaplanmamış saldırısı ile karşılaşmışlardır.
Önceleri Enver Paşa başarı kazanmış, ancak soğuk, yolsuzluk ve hastalık Türk ordusunu iyice yıpranmış ve çok gecmeden bu saldırı büyük kayıplar yüzünden durdurulmak zorunda kalınmıştı. Bunun üzerine bir süre Kafkas Cephesinde sessizlik sürüp gitmişti. Ancak 1915 yazında, çarpışmalar başlamış ve Ruslar 1916 yılı başlarında Erzurum'a doğru ilerleyerek bu hareketi başarı ile sonuçlandırdı ve 1916 Şubatında Erzurum, 19 Şubatta Muş, 3 Martta Bitlis, 19 Nisanda Trabzon ve 25 Temmuzda Erzincan Rusların eline geçti. Böylece Rusların Kafkas saldırıları başarı ile sonuçlanmış ve Bağlaşma Devletlerinin İran üzerinden Hindistana varmak umutları suya düşmüştür. Ancak Mustafa Kemal Çanakkale savaşlarından sonra bu cephenin komutanlığını almış ve Muş ve Bitlisi Geri almıştır. (1916)

Rusya bu savaşlarda Ermenilerin 93 Harbinde olduğu gibi Osmanlı yönetimine karşı ayaklandırdı. Bunun üzerine Osmanlı Devleti "Techir" Kararname'si yayınlayarak bölgedeki Ermenileri Musul, Suriye ve Lübnana göç ettirdi.

__Ancak Rusya'da 1917 yılı sonu sonbaharında ihtilal çıktı. Bu çok önemli olay sonucunda Rusya'daki yüzlerce yıllık Çarlık yönetimi yıkıldı, yerine yeni esaslara dayanan bir Devlet kuruldu.Bu yeni devletin başındakiler Rusya'nın savaşı sürdürmesinin mümkün olmadığını anladıklarından Bağlaşma Devletleriyle barış istediler.Sonunda 3 Mart 1918 tarihli Berst-Litovsk Antlaşmasını imzaladırlar.

BERST-LİTWSK ANTLAŞMASI (9 ŞUBAT-3 MART 1918)

__Rusya'nın Almanya, Avusturya-Macaristan, Bulgaristan ve Osmanlı Devleti ile imzaladığı bir antlaşmadır.
__Ruslar 1878 yılında Berlin Barışı ile aldıkları Kars, Ardahan ve Batum bölgelerini geri vermiştir.

ANTLAŞMAININ ÖNEMİ:

__Almanya'nın Doğusundaki cephe kapanmıştır.
__Osmanlı Devleti ile Sovyet Rusya arasındaki yapılan tek antlaşmadır.
__Osmanlı Devleti I Dünya savaşında toprak kazancı sağladığı tek antlaşmadır.
 

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...