30 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde 30 126 8

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
9 31 10

Rönesans, kelime anlamıyla “yeniden doğuş” demektir. Avrupa’da Orta Çağ sonrasında; siyasi, kültürel, politik, bilim, sanat, mimari ve eğitim alanlarında bir yenilenmeye gidilmiştir. 14. yüzyıl ile 17. yüzyılı kapsayan bu yenilenme süreci de Rönesans dönemi olarak isimlendirilmiştir.

Tarihçe

 Rönesans döneminin tarihçesi Orta Çağ Avrupa’sında başlamaktadır. Bu dönemde kilise baskısı o kadar yoğundur ki; toplumsal yaşam ve sanat içerisinde yalnızca din konularına yer verilmektedir. Rönesans döneminin başlamasıyla birlikte kilisenin etkisi azaltılmış ve yenilenme dönemine girilmiştir.

 İtalya’da başlayıp, tüm Avrupa’yı etkisi altına alan Rönesans’ın oluşmasında bazı faktörler büyük rol almıştır. Matbaanın gelişmesiyle bilim ve yeni düşüncelerin büyük kitlelere ulaşması kolaylaşmış, pusulanın gelişmesiyle de coğrafi keşifleri ve keşiflerle gelişen sanatı destekleyen bir sınıf oluşmaya başlamıştır. Orta Doğu bölgesine düzenlenen Haçlı Seferleri de Rönesans döneminin oluşmasını oldukça etkilemiştir. Bu seferlerin neticesinde skolastik düşünce yapısı oldukça büyük bir darbe almış, yeni üretim ve teknikler geliştirilmeye başlanmıştır.

Rönesans Dönemi Sanatçıları

 Rönesans Dönemi’nin sanatçıları, yarattığı eserler ile büyük bir iz bırakmayı başarmıştır. Leonardo Da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Raffaello Sanzio, William Shakespeare ve Michel de Montaigne dönemin önemli sanatçıları arasında yer almaktadır. Bu sanatçılardan William Shakespeare ve Michel de Montaigne daha çok edebiyat alanında eserler vermiştir.

 1564 ile 1616 senelerinde yaşayan Shakespeare, özellikle tiyatronun öncüleri arasında sayılmaktadır. Sanatçının yazdığı; Hamlet, Romeo ve Juliet ve Macbeth oyunları yüzyıllardır tüm dünyada oynanmaktadır. Montaigne ise edebiyatçı ve filozof olarak ün yapmıştır. Yazara ait Denemeler adlı eser günümüzde pek çok tiyatro oyununun ilham kaynağı olmayı başarmaktadır.

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

17.5k soru

17.9k cevap

67 yorum

732 kullanıcı

...