onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
50 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde tarafından 27 210 721

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Mevsimlerin oluşumu, dünyanın güneş etrafında eliptik bir yörünge izlemesi ve kendi ekseni etrafında dönmesi sonucunda meydana gelir. Dünyanın ekseninin 23,5° eğik olması, güneş ışınlarının yeryüzüne geliş açısını değiştirir. Bu da kuzey ve güney yarım kürelerde mevsimlerin oluşmasına neden olur.

Dünya, güneş etrafında bir yılda tam bir tur atar. Bu süre içinde, dünyanın yörüngesindeki konumuna göre, kuzey ve güney yarım kürelerden biri güneşe daha yakın ve daha dik açıyla ışın alırken, diğeri güneşten daha uzak ve daha eğik açıyla ışın alır. Güneşe daha yakın ve daha dik açıyla ışın alan yarım kürede yaz mevsimi yaşanırken, güneşten daha uzak ve daha eğik açıyla ışın alan yarım kürede kış mevsimi yaşanır.

Dünya’nın yörüngesindeki konumu, 21 Aralık’ta kuzey yarım kürenin en uzak, güney yarım kürenin en yakın olduğu nokta olan kış gündönümü ile başlar. Bu tarihte kuzey yarım kürede kış, güney yarım kürede yaz başlar. Daha sonra dünya, 21 Mart’ta ekvatorun her iki tarafına da eşit ışın geldiği nokta olan ilkbahar ekinoksu’na gelir. Bu tarihte kuzey yarım kürede ilkbahar, güney yarım kürede sonbahar başlar. Daha sonra dünya, 21 Haziran’da kuzey yarım kürenin en yakın, güney yarım kürenin en uzak olduğu nokta olan yaz gündönümü’ne gelir. Bu tarihte kuzey yarım kürede yaz, güney yarım kürede kış başlar. Daha sonra dünya, 23 Eylül’de ekvatorun her iki tarafına da eşit ışın geldiği nokta olan sonbahar ekinoksu’na gelir. Bu tarihte kuzey yarım kürede sonbahar, güney yarım kürede ilkbahar başlar.

Kısaca, mevsimlerin oluşumu, dünyanın eksen eğikliği ve yörünge konumu nedeniyle gerçekleşir.

...