onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
47 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşına girmesinin birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Osmanlı Devleti siyasi yalnızlıktan kurtulmak istiyordu. Son iki savaşta Almanya’dan umduğu desteği bulamayınca İngiltere ve Fransa’ya ittifak teklifinde bulundu. Ancak İtilaf Devletleri bu teklifi reddetti.
  • Osmanlı Devleti kaybettiği Balkan ve Trablusgarp topraklarını geri almak istiyordu. Almanya’nın savaşı kazanacağına inanan İttihat ve Terakki Partisi yöneticileri, Almanya ile gizli bir ittifak antlaşması imzaladı.
  • Osmanlı Devleti Rusya’nın Boğazlar üzerindeki isteklerini engellemek istiyordu. Almanya’nın desteği ile Rusya’ya karşı savaşmak istiyordu.
  • Osmanlı Devleti kapitülasyonlardan ve dış borçlardan kurtulmak istiyordu. İtilaf Devletleri savaşa girmemesi karşılığında kapitülasyonları kaldırabileceklerini vaat ettiler. Ancak Osmanlı Devleti bu vaade güvenmedi.
  • Osmanlı Devleti Almanya’nın yanında savaşa katılmayı kabul ettiğinde, İngiliz donanması önünden kaçan Goeben ve Breslau adlı iki Alman gemisi Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Osmanlı Devleti’ne sığındı. Osmanlı Devleti bu iki gemiyi satın aldığını ve donanmasına kattığını bildirdi. Bu iki gemi Karadeniz’e açılarak Rus limanlarını bombaladı. Bu olay üzerine İtilaf Devletleri Osmanlı Devleti’ne savaş ilan etti.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

...