onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
81 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

İkinci Dünya Savaşı’nın toplumsal etkileri şunlardır:

  • Savaşta yaklaşık 60 milyon insan öldü. Ölenlerin yüzde 48’i sivil insanlardı. Savaşın şehirlerde yaşanması, hava saldırıları, atom bombası, soykırım ve salgın hastalıklar sivil ölümlerinin nedenleri arasındaydı.
  • Savaş sonrasında birçok bölgede nüfus hareketliliği yaşandı. Almanya’daki yabancı işçiler, savaş esirleri ve toplama kamplarındaki insanlar Alman topraklarını terk etti. Milyonlarca insan göç etti, yerinden edildi veya mülteci oldu.
  • Savaşta işlenen insan hakları ihlalleri soykırım olarak kabul edildi ve Birleşmiş Milletler’de İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kabul edildi. Savaş suçluları mahkemelerde yargılandı ve cezalandırıldı.
  • Savaş, dünyanın siyasi gruplaşmasını ve sosyal yapısını değiştirdi. Birleşmiş Milletler uluslararası işbirliğini geliştirmek ve gelecekteki potansiyel çatışmaları önlemek için kuruldu. Asya ve Afrika’da dekolonizasyon süreci başladı ve Avrupa’nın uluslararası etkisi azaldı. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği rakip süper güçler oldu ve Soğuk Savaş başladı.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...