onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
7 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde tarafından 4 13 71

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

II. Dünya Savaşı’nın ekonomik sonuçlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Üretim ve ticarette büyük düşüş: II. Dünya Savaşı’nda şiddetli çarpışmalar ve hava bombardımanları, Almanya başta olmak üzere Avrupa’da birçok kentin hasar görmesine, fabrikaların, limanların ve demiryolu hatlarının yıkılmasına üretim ve ticaretin olumsuz yönde etkilenmesine sebep oldu. Tarım ve sanayi üretimi 1939’a göre % 30 ile 70 arasında düşüş gösterdi. Maddi hasar tahminen 2 trilyon dolara yaklaştı.
  • Enflasyon ve borçlanmada artış: II. Dünya Savaşı’nda devletler savaş harcamalarını karşılamak için borçlandılar. Savaş sonrasında ise birçok ülke borçlanma, enflasyon, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunlarla mücadele etmek zorunda kaldı. Örneğin Fransa’da fiyatlar 1945’te % 38, 1946’da % 63 oranında yükseldi. İngiltere ise savaş sonrasında iflas etti.
  • Uluslararası para sisteminin değişmesi: II. Dünya Savaşı’ndan sonra dünya ekonomik dengelerini yeniden oluşturmak için ABD’de Bretton Woods Konferansı düzenlendi. Bu konferansta devletlerin paralarının altın ya da altına çevrilebilir paralar aracılığıyla garanti altına alınması kararlaştırıldı. ABD, önemli altın rezervlerine ve gelişmiş bir sanayi gücüne sahip olduğu için yeni uluslararası sistem Amerikan dolarına dayandı.
...