onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
93 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Sevr Antlaşması neden geçersiz sayılmasının sebepleri şunlardır:

  • Sevr Antlaşması’nın geçersiz sayılmasının bir nedeni, antlaşmanın İstanbul Hükümeti tarafından imzalanmasıdır. Osmanlı Devleti’nde uluslararası bir anlaşma imzalanacaksa, o antlaşmanın Mebusan Meclisi tarafından onaylanması gerekirdi. Ancak o zamanlarda padişah Mebusan Meclisi’ni kapatmıştı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi geçerli meclisti
  • Sevr Antlaşması’nın geçersiz sayılmasının bir diğer nedeni, antlaşmanın Türk Milleti tarafından kabul edilmemesi ve karşı çıkılmasıdır. Türk Kurtuluş Savaşı ile İtilaf Devletleri’ne karşı mücadele eden Türk Milleti, Sevr Antlaşması’nı tanımadığını ve uygulamayacağını ilan etmiştir.
  • Sevr Antlaşması’nın geçersiz sayılmasının bir başka nedeni, antlaşmanın bazı maddelerinin uygulanabilir olmamasıdır. Örneğin, Ermenistan Devleti’nin kurulması için ABD Başkanı Wilson’ın belirleyeceği sınırların belirlenememesi, Kürt Devleti’nin kurulması için Kürt halkının isteğinin olmaması, Boğazlar’ın yönetimi için kurulan komisyonun işlevsiz kalması gibi durumlar antlaşmanın uygulanmasını zorlaştırmıştır.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...