onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
68 kez görüntülendi
Genel kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Bağımlı nüfus, bir ülke veya bölgedeki çalışma çağı dışındaki kişilerin sayısını ifade eden bir terimdir. Bağımlı nüfus, genellikle 0-14 yaş arası ve 65 yaş üstü kişilerden oluşur. Bu kişiler, üretime doğrudan katkı sağlamadıkları ve tükettikleri mal ve hizmetler için başkalarına bağımlı oldukları için bağımlı olarak nitelendirilir. Bağımlı nüfusun oranı, bir ülkenin demografik yapısı ve ekonomik durumu hakkında bilgi verir. Bağımlı nüfusun oranı, bağımlı nüfusun toplam nüfusa bölünmesiyle hesaplanır. Bağımlı nüfusun oranı ne kadar yüksekse, çalışan nüfusun yükü de o kadar fazla demektir. Bağımlı nüfusun oranını etkileyen faktörler arasında doğum oranı, ölüm oranı, istihdam oranı, göç hareketleri ve yaşlanma gibi unsurlar sayılabilir.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...