onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
57 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Bakı, bir bölgedeki dağların Güneş ışınlarını alış yönü veya Güneş’e bakış kısmı olarak açıklanabilmektedir. Bakı enlem etkisi dolayısıyla matematik konum sonucunda oluşur. Ayrıca özel konumun sonucu olduğu da söylenebilmektedir. 

Bakı; kalıcı kar sınırı, ağaç üst sınırı ve tarım üst sınırı üzerinde etkilidir. Bakı tarafında güneşlenme süresi uzun, güneş ışınlarının geliş açısı fazla, güneş ışınlarının tutulma oranı daha az, bitkilerin olgunlaşma süresi daha kısa ve yerleşmeler daha fazladır. Kuzey yarıkürede dağların Güney tarafı, Güney yarıkürede ise dağların Kuzey tarafı bakı durumundadır. Bu durumu matematik konum ile açıklamak mümkündür. Bakı yerleşmeyi etkileyen fiziki faktörlerden biridir.

Bakının anlamını daha iyi anlamak için şu örneği verebiliriz. Türkiye’de Toros Dağları’nın kuzey yamaçları, Akdeniz ikliminin etkisinde kalırken, güney yamaçları daha kurak ve sıcaktır. Bu durumda Toros Dağları’nın kuzey yamaçları bakı, güney yamaçları ise gölge durumundadır.

...