onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
4 kez görüntülendi
İnkılap Tarihi kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından 6 15 101

İzmir İktisat Kongresi, 17 Şubat - 4 Mart 1923 tarihleri arasında İzmir’de toplanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik politikalarını belirleyen bir kongredir. Kongrede alınan kararlar şunlardır:

  • Özel teşebbüse destek ve kredi sağlayacak iki devlet bankası kurulmalıdır. Bunlar Türkiye İş Bankası ve Türkiye Sanayi Kredi Bankası’dır.
  • Dış rekabet edebilmek için sanayi bir bütünlük içinde kurulmalıdır. Yabancıların tekellerinden kaçınılmalıdır. Sanayi kurulurken hammaddesi Türkiye’de yetişen veya çıkarılan sanayi kolları tercih edilmelidir.
  • El işçiliği ve küçük işletmeden fabrikasyon sistemine geçilmelidir. Sanayinin teşviki için gerekli önlemler alınmalıdır.
  • Demiryolu inşaat programına bağlanmalıdır. Demiryolu, sanayi ve tarım ürünlerinin taşınması, ticaretin gelişmesi ve ulaşımın kolaylaşması için önemlidir.
  • İşçilere amele değil, işçi denmelidir. İşçilerin hakları korunmalıdır. Sendika hakkı tanınmalıdır.

Kongrede alınan kararlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik bağımsızlığını sağlamak, milli sanayi ve ticareti geliştirmek, dışa bağımlılıktan kurtulmak ve çağdaş bir ekonomi kurmak için atılmış önemli adımlardır. Kongre, Türkiye’nin ekonomik alanda da Lozan’da olduğu gibi masada kazandığı bir zafer olarak kabul edilir.


...