onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
6 kez görüntülendi
İnkılap Tarihi kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
tarafından 6 15 101

Onuncu Yıl Söylevi’ne göre Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra yapılması gerekenler şunlardır:

  • Yurdumuzu dünyanın en bayındır ve en uygar memleketleri seviyesine çıkarmak. Bu amaçla, çağdaş ve bilimsel esaslara dayanan eğitim, hukuk, kültür, sanat, spor, sağlık, ekonomi gibi alanlarda gelişme ve kalkınma hamleleri yapmak.
  • Milletimizi en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılmak. Bu amaçla, sosyal adaleti, sosyal güvenliği ve sosyal dayanışmayı gerçekleştirmek, halka hizmet vermek, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve adalet ilkesine bağlı kalmak.
  • Millî kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracak. Bu amaçla, ulusal kimlik, değer ve çıkarlarla uyumlu bir kültür anlayışı geliştirmek, ulusal birlik, bağımsızlık ve kalkınma hedeflerine hizmet eden bir kültür politikası izlemek, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalmak.
  • Daha çok çalışmak, daha az zamanda, daha büyük işler başarmak. Bu amaçla, zaman ölçüsünü asrımızın sürat ve hareket kavramına göre düşünmek, geçmiş asırların gevşetici zihniyetinden kurtulmak, merak, araştırma, öğrenme isteği ve becerisi geliştirmek, pozitif ilimlere ve güzel sanatlara sevgi duymak.
  • Bütün uygar dünyaya büyük millet olduğumuzu bir kere daha tanıtmak. Bu amaçla, uluslararası hukuka, anlaşmalara ve kuruluşlara saygılı olmak, barışçıl, dostane ve işbirlikçi bir dış politika izlemek, uluslararası alanda saygın ve etkin bir konumda olmak için çaba göstermek, Türklüğün unutulmuş büyük uygar niteliği ve büyük uygar kabiliyetini göstermek.


...