onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
61 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

İç püskürük, yeryüzünün şekillerini ve bunların oluşum süreçlerini inceleyen bir bilim dalı olan jeolojinin bir terimidir. İç püskürük, yeraltında erimiş halde bulunan magmanın yeryüzüne çıkmadan soğuyarak katılaşmasıyla oluşan kayaçlara verilen isimdir. İç püskürük kayaçlar, yavaş soğudukları için iri kristaller içerirler ve genellikle açık renklidirler. İç püskürük kayaçlar, yer kabuğunun derinliklerinde veya yüzeye yakın yerlerde farklı şekillerde yapılar oluştururlar. Bu yapılar, dayk, sil, batolit, laccolith ve lopolith gibi isimler alırlar.

İç püskürük kayaçlara örnek olarak granit, gabro, diyorit, pegmatit ve kuvarsit verilebilir. Granit, silisyumca zengin ve açık renkli bir iç püskürük kayacıdır. Gabro, demir ve magnezyumca zengin ve koyu renkli bir iç püskürük kayacıdır. Diyorit, granit ile gabro arasında bir bileşime sahip olan bir iç püskürük kayacıdır. Pegmatit, çok büyük kristaller içeren bir iç püskürük kayacıdır. Kuvarsit ise tek bir mineralden oluşan bir iç püskürük kayacıdır.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...