onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
79 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Jeotermal enerji, yerkürenin iç ısısından elde edilen bir enerji türüdür. Yerkürenin merkezindeki sıcak bölgeden yeryüzüne doğru yayılan ısı, yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde birikir. Bu ısı, yeraltındaki suyu, buharı ve gazları ısıtır ve jeotermal akışkan adı verilen bir karışım oluşturur. Jeotermal akışkan, yer kabuğundaki kırıklardan yüzeye çıkabilir veya sondajla çıkarılabilir. Jeotermal akışkanın sahip olduğu ısı enerjisi, elektrik üretimi, ısıtma, soğutma, endüstriyel kullanım, kaplıca, balıkçılık gibi pek çok alanda faydalanılabilir.

Jeotermal enerji, yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmez, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yeşil bir enerji kaynağıdır. Jeotermal enerji kullanımında yanma teknolojisi kullanılmadığı için sıfıra yakın emisyon oluşur ve hava kirliliğine neden olmaz. Jeotermal enerji kullanımında ayrıca petrol, doğalgaz veya kömür gibi fosil yakıtlara bağımlılık azalır ve enerji güvenliği artar. Jeotermal enerji kullanımında meteorolojik koşullardan etkilenmez ve yüksek verimlilik sağlar.

Türkiye, jeotermal enerji açısından zengin bir ülkedir. Türkiye’nin jeotermal potansiyeli yaklaşık 31 bin megavat olarak tahmin edilmektedir. Türkiye’de jeotermal enerji hem elektrik üretimi hem de ısıtma amaçlı kullanılmaktadır. Türkiye’de jeotermal elektrik üretimi için en önemli bölgeler Ege Bölgesi’nde Aydın, Denizli ve Manisa illeridir. Türkiye’de jeotermal ısıtma için en önemli bölgeler ise İç Anadolu Bölgesi’nde Konya ve Ankara illeridir. Türkiye’de ayrıca jeotermal enerjinin kaplıca amaçlı kullanımı da yaygındır. Türkiye’deki bazı ünlü kaplıcalar şunlardır: Pamukkale Kaplıcaları (Denizli), Balıklı Kaplıca (Sivas), Yalova Termal Kaplıcaları (Yalova), Afyonkarahisar Kaplıcaları (Afyonkarahisar).

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...