onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
87 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Kalkolitik, tarih öncesi çağların sonuncusu olarak bilinen ve bakırın kullanılmaya başlandığı dönemdir. Kalkolitik kelimesi, Fransızca kökenli olup, bakır anlamına gelen “calque” ve taş anlamına gelen “lithos” kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Kalkolitik çağ, milattan önce 5000 ila 3000 yılları arasında yaşanmıştır. Bu çağda, insanlar taş aletlerin yanı sıra bakır madeninden de araç ve gereç yapmışlardır. Bakır, hem kolay bulunan hem de işlenmesi kolay bir maden olduğu için tercih edilmiştir. Bakır aletler, tarım, avcılık, savunma ve süsleme gibi alanlarda kullanılmıştır.

Kalkolitik çağda, insanlar yerleşik hayata geçmiş ve köyler kurmuşlardır. Ticaret ve zanaat faaliyetleri gelişmiştir. Tarım ürünleri ve hayvanlar artmıştır. Çanak çömlek yapımı yaygınlaşmıştır. Dini inançlar ve törenler önem kazanmıştır. Heykelcilik ve resim sanatı ortaya çıkmıştır. Kalkolitik çağda, Anadolu’da Hacılar, Çatalhöyük, Alacahöyük gibi önemli yerleşim merkezleri vardır.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

...