onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
60 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Magma, yeraltında bulunan, ergimiş haldeki kayaçlardır. Kayaçların basınç düşmesi, sıcaklık yükselmesi, su ilavesi gibi etkenler altında ergimesi sonucu oluşan silikat hamuru durumundaki eriyiklerdir. Yeryüzüne ulaşarak yanardağlardan püsküren magmaya lav denir.

Magma, dünya yüzeyinin altında bulunan ve diğer karasal gezegenlerde ve bazı doğal uydularda da magmatizmanın kanıtı keşfedilmiştir. Magma, dünyanın yüzeyine çıktığında veya yer kabuğunun üzerine çıktığında buna lav denir. Katı kaya gibi magma da minerallerin karışımıdır. Ayrıca su buharı, karbondioksit ve kükürt gibi az miktarda çözünmüş gaz içerir.

Magma, sıcaklığı, basıncı ve bileşimi değişen çeşitli tektonik ortamlarda manto veya kabuğun erimesi ile üretilir. Magma, yerkabuğunda bulunan kaynaklardır ve sanayi, tarım, enerji, inşaat gibi pek çok alanda kullanılırlar. Örneğin demir minerali demir-çelik sanayisinde, kalsit minerali çimento sanayisinde, potasyum minerali gübre sanayisinde kullanılır.

Magma çalışması tarihsel olarak lav akışları şeklinde magmayı gözlemlemeye dayanırken, jeotermal sondaj projeleri sırasında İzlanda’da iki kez ve Hawaii’de bir kez olmak üzere toplam üç kez yerinde görülmüştür. Magmanın katılaşmasıyla magmatik kayaçlar oluşur. Üç tür magmatik kayaç vardır. Bunlar derinlik, yarı derinlik ve yüzey kayaçlarıdır.

Onlineodev.com, ödevlerinizde başarıya ulaşmanız için size destek olur.!

...