onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
3 kez görüntülendi
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde tarafından 4 23 107

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

İslam dininin öğütlediği değerler arasında iman, adalet, merhamet, sabır, cömertlik, dürüstlük, özdenetim ve şükür gibi temel prensipler bulunmaktadır. Bu değerler, bireyin kişilik gelişimini destekler, toplumsal ilişkileri güçlendirir ve ahlaki bir yaşam sürmeyi hedefler.

İman, insanın Allah’a ve O’nun emirlerine teslim olması, hayatını O’nun rızasına göre yaşaması demektir. İman, insanın kişiliğini oluşturan en önemli unsurdur. İmanlı insan, Allah’ın yarattığı her şeye saygı duyar, hakkaniyetli ve sorumlu davranır, iyiliği emreder, kötülükten sakınır.

Adalet, insanların hak ve hukukunu gözetmek, eşitlik ve hakkaniyet ilkesine uygun davranmak demektir. Adalet, toplumun huzur ve barışını sağlayan en temel değerdir. Adaletli insan, kimsenin hakkını gasp etmez, zulüm ve haksızlık yapmaz, herkese eşit mesafede durur.

Merhamet, insanın yaratılanlara karşı şefkatli, sevgili ve yardımsever olması demektir. Merhamet, insanın kalbini yumuşatan, vicdanını harekete geçiren bir duygudur. Merhametli insan, başkalarının acı ve sıkıntılarını paylaşır, onlara el uzatır, onları affeder.

Sabır, insanın karşılaştığı zorluklara, sıkıntılara ve imtihanlara karşı dayanıklı olması, şikayet etmemesi, ümitsizliğe kapılmaması demektir. Sabır, insanın olgunlaşmasını, güçlenmesini ve gelişmesini sağlayan bir erdemdir. Sabırlı insan, Allah’ın takdirine razı olur, hayırlısını bekler, dua eder.

Cömertlik, insanın sahip olduğu mal, mülk, bilgi, yetenek gibi nimetleri başkalarıyla paylaşması, onlara faydalı olması demektir. Cömertlik, insanın elini açık tutmasını, cimrilikten ve bencillikten uzak durmasını gerektiren bir fazilettir. Cömert insan, Allah’ın verdiği nimetlere şükreder, onları hayırda kullanır, israf etmez.

Dürüstlük, insanın söz ve davranışlarında doğru, güvenilir ve samimi olması demektir. Dürüstlük, insanın karakterini yansıtan, itibarını artıran bir ahlak özelliğidir. Dürüst insan, yalan söylemez, aldatmaz, emanete ihanet etmez, sözünde durur.

Özdenetim, insanın nefsine, arzu ve isteklerine hâkim olması, onları aklı ve vicdanı ile dengelemesi demektir. Özdenetim, insanın iradesini güçlendiren, ahlakını yükselten bir disiplindir. Özdenetimli insan, nefsinin kötü emirlerine uymaz, aşırılıktan ve isyandan kaçınır, ölçülü ve tutarlı olur.

Şükür, insanın Allah’ın kendisine verdiği nimetleri fark etmesi, bunlara karşı minnettar olması, onları kaybetmemek için gayret göstermesi demektir. Şükür, insanın mutluluğunu ve bereketini artıran, nimetlerin devamını sağlayan bir ibadettir. Şükreden insan, Allah’ın nimetlerini sayar, onları zayi etmez, başkalarına da ulaştırmaya çalışır.

Bu değerlerin önemi, insanın hem dünya hem de ahiret hayatını güzelleştirmesi, hem kendisi hem de çevresi için hayır ve huzur getirmesidir. Bu değerler, insanı Allah’a yaklaştırır, O’nun rızasını kazandırır, O’nun sevgili kulları arasına katılır. Bu değerler, insanı insan yapan, kişiliğini belirleyen, ahlakını oluşturan, hayatını anlamlı kılan değerlerdir. Bu değerler, İslam’ın insanlara sunduğu en büyük hediyelerdir. Bu değerleri yaşayan ve yaşatan insanlar, kişilikli insanlardır.

...