onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
49 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Kalıp yargı, bir sosyal grup veya kategori hakkında genel ve basitleştirilmiş bir inanç veya varsayımdır. Kalıp yargılar, bireylerin sosyal dünyayı anlamalarına ve yorumlamalarına yardımcı olmak için zihinsel kısayollar olarak işlev görür. Ancak, kalıp yargılar aynı zamanda ön yargılara, ayrımcılığa ve stereotiplere dayalı yanlış veya eksik yargılara da yol açabilir. Kalıp yargılar, toplumun belirli bir kesiminde kabul gören ve değiştirilmesi zor olan bir düşünce sistemidir. Kalıp yargı terimi ilk defa 1922’de Lipmann tarafından kullanılmış ve “zihindeki resim” olarak tanımlanmıştır. Kalıp yargılar, hem olumlu hem de olumsuz bir düşünceyi ifade edebilir. Kalıp yargılara sahip olmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Avantajları arasında, sosyal gruplar hakkında hızlı ve kolay bir bilgi sağlaması, beklentileri ve davranışları önceden ayarlaması sayılabilir. Dezavantajları arasında ise, mantıksız ve haksız nitelemeler yapması, sosyal adaletsizliğe yol açması, bireysel farklılıkları göz ardı etmesi sayılabilir. Kalıp yargılardan kurtulmak için, farklı sosyal gruplarla iletişim kurmak, önyargısız bilgi edinmek, eleştirel düşünmek ve empati kurmak önemlidir.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...