onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
30 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

1-Coğrafi keşifler: Dünya'nın birçok bölgesi tanındı. Bu yerlerden Avrupa'ya bol miktarda altın ve gümüş madeni taşındı. Avrupa zenginleşti.

2-Rönesans ve Reform: Bilim ve sanat alanında Rönesans, din alanında Reform hareketi gerçekleşti. Özgür bir araştırma ortamı oluştu. Bilimin önü açıldı.

3-Aydınlanma Çağı: Bu dönemin sonucunda bilim, sanat, edebiyat, siyaset ve sosyal alanlarda eserler verildi. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler Sanayi İnkılabı'nın temellerini oluşturdu.

4-Fransız İhtilali:1789 Tarihinde yaşanan Fransız İhtilali tüm dünyada eşitlik, adalet, bağımsızlık ve milliyetçilik düşüncelerinin doğmasına ve yayılmasına ortam hazırladı. Çok uluslu devletler milliyetçilik fikrinden etkilenerek dağılma sürecine girmiştir.

5-Sanayi İnkılabı: İngiltere’de başlayıp diğer Avrupa ülkelerine yayıldı. Fabrikalar çoğaldı. Hammadde ve yeni pazar ihtiyacı ortaya çıktı.

6-Sömürgecilik: Hammadde bulmak isteyen Avrupa devletleri Dünya'nın değişik yerlerinin kaynaklarını sömürmeye başladılar.

...