onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
115 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Mustafa Kemal’in fikir hayatını etkileyen kişiler arasında Namık Kemal, Ziya Gökalp, Tevfik Fikret, Mehmet Emin Yurdakul, J.J. Rousseau, Montesquieu ve Voltaire gibi yazarlar ve düşünürler sayılabilir. Bu kişilerin eserleri ve fikirleri Mustafa Kemal’in vatanseverlik, milliyetçilik, inkılapçılık, cumhuriyetçilik, bilimsellik ve akılcılık gibi değerlerini oluşturmasında önemli rol oynamıştır. Mustafa Kemal öğrencilik yıllarından itibaren bu kişilerin eserlerini okumuş ve kendine örnek almıştır.

Bu kişilerin Mustafa Kemal’i etkileme şekilleri şöyle açıklanabilir:

  • Namık Kemal: Mustafa Kemal’in vatan sevgisi ve meşrutiyet isteği Namık Kemal’in şiirleri ve oyunlarıyla pekişmiştir. Namık Kemal’i “Türk milletinin yüzyıllardır beklediği ses” olarak nitelendirmiştir.
  • Ziya Gökalp: Mustafa Kemal’in milliyetçilik duygusu ve Türk tarihi ile ilgisi Ziya Gökalp’in eserleriyle gelişmiştir. Ziya Gökalp’in eğitim, dil, din ve devlet konularındaki görüşleri Mustafa Kemal’in çağdaş Türk devletini kurma konusundaki inkılaplarını etkilemiştir.
  • Tevfik Fikret: Mustafa Kemal’in çağdaş ve inkılapçı kişiliği Tevfik Fikret’in şiirleriyle şekillenmiştir. Tevfik Fikret’in Sis, Ferda ve Rücu adlı şiirlerini çok beğenen Mustafa Kemal onun için “Hangi Türk şairi böyle inkılapçı şiirler yazmıştır?” demiştir.
  • Mehmet Emin Yurdakul: Mustafa Kemal’in Türkçülük ve milliyetçilik anlayışı Mehmet Emin Yurdakul’un şiirleriyle beslenmiştir. Mehmet Emin Yurdakul’u “Milli Şair” olarak tanımıştır.
  • J.J. Rousseau: Mustafa Kemal’in ulusal egemenlik, ulusçuluk ve yurttaşlık bilinci J.J. Rousseau’nun eserleriyle oluşmuştur. Rousseau’nun “Toplum Sözleşmesi” adlı eserini dikkatle okumuştur.
  • Montesquieu: Mustafa Kemal’in cumhuriyetçilik ve özgürlük anlayışı Montesquieu’nun eserleriyle güçlenmiştir. Montesquieu’nun cumhuriyetin erdemleri üzerine yazdıklarından etkilenmiştir.
  • Voltaire: Mustafa Kemal’in bilimsellik ve akılcılık değerleri Voltaire’nin eserleriyle desteklenmiştir. Voltaire’nin aydınlanma felsefesinin temsilcilerinden biri olduğunu belirtmiştir.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...