onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
97 kez görüntülendi
Tarih kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Milli mücadele döneminde kurulan zararlı cemiyetler, işgalci devletlerin çıkarlarına hizmet eden ve milli mücadeleye karşı çıkan cemiyetlerdir. Bu cemiyetler iki gruba ayrılabilir: Azınlıklar tarafından kurulan zararlı cemiyetler ve Müslümanlar tarafından kurulan milli varlığa düşman cemiyetler. 

Bu cemiyetlerden bazıları şunlardır:

  • Mavri Mira (Kara Baht) Cemiyeti: İstanbul’daki Rum Patrikhanesi tarafından yönetilen bu cemiyet, Yunanistan’ın Büyük İzmir’i kurma hayalini desteklemiş ve Batı Anadolu’daki Rumları silahlandırarak Yunan ordusuna yardım etmiştir.
  • Pontus Rum Cemiyeti: Doğu Karadeniz’de Trabzon Rum Pontus İmparatorluğu’nu yeniden kurmayı amaçlayan bu cemiyet, bölgedeki Rumları silahlandırarak isyanlar çıkarmış ve Ermenilerle işbirliği yapmıştır.
  • Kürt Teali Cemiyeti: Doğu Anadolu’da Kürt devleti kurmayı hedefleyen bu cemiyet, Ermenilerle işbirliği yapmış ve milli mücadeleye karşı çıkmıştır.
  • İngiliz Muhipler Cemiyeti: İngiltere’nin himayesinde bir Osmanlı Devleti kurulmasını savunan bu cemiyet, milli mücadeleyi bölücü ve isyancı olarak göstermeye çalışmıştır.
  • Teali-i İslam Cemiyeti: Halifeliği korumak için İngiltere ile anlaşmayı savunan bu cemiyet, milli mücadeleyi din düşmanı olarak suçlamıştır.
  • Hürriyet ve İtilaf Fırkası: İttihat ve Terakki karşıtı bir siyasi parti olan bu fırka, milli mücadeleye katılmayarak işgalcilerle uzlaşma yolunu tercih etmiştir.
  • Wilson Prensipleri Cemiyeti: ABD Başkanı Wilson’un 14 ilkesine dayanarak Anadolu’nun parçalanmasını savunan bu cemiyet, milli mücadeleye karşı çıkmıştır.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...