onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
73 kez görüntülendi
Coğrafya kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Ekvator Çizgisi, kuzey ve güney yarımküreleri birbirinden ayıran hayali bir çemberdir. Ekvator Çizgisinin enlemi 0 derecedir ve yerkürenin ekvator uzunluğu 40.076,4 km’dir. Ekvator Çizgisi, dünyanın şeklinden dolayı gökyüzüne en yakın nokta ve deniz seviyesinin de dünyanın çekirdeğinden en uzak noktasıdır. Ekvator Çizgisi, Afrika, Asya ve Güney Amerika kıtalarından geçer. Ekvator Çizgisinin üzerinden geçtiği ülkeler şunlardır:

  • Afrika kıtasında Gabon, Kongo Cumhuriyeti, Kongo DC, Uganda, Kenya, Somali.
  • Asya kıtasında Maldivler, Endonezya.
  • Güney Amerika kıtasında Ekvador, Kolombiya, Brezilya.

Ekvator Çizgisinde yaşayan insanlar, yıl boyunca sıcak ve nemli bir iklimle karşılaşırlar. Güneş ışınları ekvatora yılın iki günü tam dik açıyla gelir: 21 Mart ve 23 Eylül. Bu günlerde gece ve gündüz süreleri eşittir. Diğer günlerde ise gece ve gündüz süreleri çok az farklıdır. Ekvator Çizgisinde ayrıca tropikal alçak basınç alanı vardır ve alize rüzgarları eser.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...