13 kez görüntülendi
Matematik kategorisinde  

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 

1) Toplama İşlemi: Pozitif  (+) sayıların toplamında sayılar normal bir şekilde toplanır ve sonuca yazılır. Negatif (-) sayıların toplamında da sayıların hepsi negatif ise , sayılar yine aynı şekilde toplanır sonucun başına (-) yazılır. Zıt işaretli sayılarda da toplamı büyük olanın işareti yazılır. Zıt işaretli sayılarda önce pozitif ve negatif sayıları ayrı ayrı toplayıp daha sonra aralarında tek işlem yapmak daha kolay olacaktır.

Örnek: 9+16+4 = 29

-9-22-5-3=-39

(-8)+6+(-14)+9+(-11)= 15-33= -18

2) Çıkarma İşlemi: Bilindiği üzere büyük sayıdan küçük sayı çıkartılırsa sonuç pozitif , küçük sayıdan büyük sayı çıkartıldığında sonuç negatif olmaktadır. Negatif sayıların birbirinden çıkarılma işleminde en çok dikkat etmemiz gerekn işaretlerin birbirleriyle çarpımı olacaktır.

Örnek: (-20)-(-3)+(-5)-(-9) = -13

3) Çarpma ve Bölme İşlemi: Öncelikle unutmamamız gereken şey aynı işaretli iki sayının çarpımı ve bölümünde sonuç pozitif; ters işaretli iki sayının çarpımı ve bölümünde ise sonuç negatif olacaktır.

\begin{array}{l}<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /> ( + ).( + ) = + \\<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /> ( + ).( - ) = - \\<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /> ( - ).( - ) = +<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /> \end{array} \frac{{( + )}}{{( + )}} = + {\rm{ }}\frac{{( - )}}{{( + )}} = - {\rm{ }}\frac{{( - )}}{{( - )}} = +

Hoş geldiniz, onlineodev.com sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

13.7k soru

14.0k cevap

66 yorum

681 kullanıcı

...