onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
57 kez görüntülendi
Genel kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Mercekler ışığın saydam ortamlardan geçerken kırılma özelliğinden yararlanılarak yapılmıştır. Kırılma, ışığın bir ortamdan farklı bir ortama geçerken hızının ve yönünün değişmesi olayıdır. Mercekler, iki küresel ya da bir küresel bir düzlem yüzeyin kesişmesi ile oluşmuş saydam maddelerdir. Mercekler ışık ışınlarını birbirine yaklaştırır veya uzaklaştırır.

Merceklerin çeşitleri şunlardır:

  • İnce kenarlı mercekler: Merkezi kalın, kenarları ince olan merceklerdir. Bu mercekler ışık ışınlarını bir noktada toplarlar. Bu noktaya odak denir. Odak uzaklığı, odak noktasının merceğe olan uzaklığıdır. İnce kenarlı mercekler büyüteç, fotoğraf makinesi, mikroskop gibi aletlerde kullanılır.
  • Kalın kenarlı mercekler: Merkezi ince, kenarları kalın olan merceklerdir. Bu mercekler ışık ışınlarını birbirinden uzaklaştırırlar. Bu merceklerin odak noktası yoktur. Kalın kenarlı mercekler gözlük, dürbün, teleskop gibi aletlerde kullanılır.
...