onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
99 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Matbaanın icadı, insanlık tarihinin en önemli buluşlarından biridir. Matbaa sayesinde, kitapların üretimi ve yayılması hızlanmış, bilim, kültür, sanat, eğitim, din ve siyaset alanlarında büyük değişimler yaşanmıştır. Matbaanın icadının sonuçları şöyle özetlenebilir:

  • Matbaa ile kitapların üretimi kolaylaşmış, kitap fiyatları ucuzlamış ve kitaba ulaşım artmıştır. Böylece, okuma-yazma oranı yükselmiş, halkın bilgilenmesi ve eğitim imkanları genişlemiştir.
  • Matbaa ile bilimsel ve kültürel eserlerin yayılması hızlanmış, bilimsel ve teknik ilerleme sağlanmıştır. Matbaa sayesinde, Rönesans ve Aydınlanma gibi hareketler ortaya çıkmış, dünyanın şekli, evrenin yapısı, insanın doğası gibi konularda yeni fikirler geliştirilmiştir.
  • Matbaa ile sanat eserleri de çoğaltılmış, sanatın gelişmesine katkıda bulunulmuştur. Özellikle resim, hat, minyatür, gravür gibi sanat dallarında matbaa kullanılmıştır.
  • Matbaa ile dini metinler de basılmış, dinin yayılması ve yorumlanması etkilenmiştir. Özellikle Hristiyanlıkta matbaanın rolü büyüktür. İncil’in matbaada basılmasıyla birlikte, kilisenin otoritesi sarsılmış, Reform hareketleri başlamıştır.
  • Matbaa ile siyasi metinler de yaygınlaşmış, siyasetin şekillenmesi değişmiştir. Özellikle gazete ve dergi gibi süreli yayınlar ortaya çıkmış, kamuoyu oluşumu sağlanmıştır. Ayrıca milliyetçilik akımı da matbaa sayesinde güçlenmiştir.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...