onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
87 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Atatürk Gaziantep ilimize kayıtlıdır. Atatürk, 26 Ocak 1933 tarihinde Gaziantep’e geldiğinde, şehir meclisi tarafından Gaziantep nüfusuna kaydedilmiştir. Bu törende Atatürk’e nüfus belgesi verilmiştir. Bu belgede Atatürk’ün nüfus kaydı şöyle yazmaktadır:

İsim ve Şöhreti: Gazi Mustafa Kemal Hazretleri Pederi ismiyle Mahall-i İkameti: Tüccardan Ali Rıza Validesi İsmiyle Mahall-i İkameti: Zübeyde Hanımefendi Tarih ve Mahall-i Veladeti: Selanik sene 1296 Dini: İslam Sanat ve Sıfat ve Hizmet ve İntihap Salahiyeti: Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi ve Başkumandan Müteehhil ve Zevcesi Müteaddit Olup olmadığı: Mücerret

Bu belge, Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu ilk belge değildir. Atatürk’ün daha önce Ankara, İzmir ve Selanik’te de nüfus kayıtları bulunmaktadır. Ancak Gaziantep, Atatürk’ü sahiplenmek için onu şehir nüfusuna almıştır.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...