10 kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler kategorisinde 25 126 8

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
14 81 11

1- Disiplinli olması: Mustafa Kemal Atatürk'ün en bilinen özelliklerinden biri disiplinli oluşudur. Hedeflediği şeylerin gerçekleşmesi için çok çalışır ve asla taviz vermezdi.

 

 2- Devrimci yönü: Hayatı boyunca Türkiye Cumhuriyeti'nin modern, bağımsız ve refah seviyesi yüksek bir devlet olması için çalışan ulu önder, birçok devrim gerçekleştirmiştir. Dünya çapında kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren ilk devlet adamlarından biri olması onun devrimci yönüne verilebilecek örneklerden sadece biridir.

 

 3- İleri görüşlü olması: Başta Gençliğe Hitabesi olmak üzere birçok konuşmasında geleceğe atıfta bulunmuştur. Türkiye'nin hem içeriden hem de dış kaynaklı yaşadığı tehlikelere dair isabetli tespitlerde bulunarak ne kadar ileri görüşlü bir şahsiyet olduğunu kanıtlamıştır.

 

 4- Çalışkan ve sabırlı olması: Hakkında yazılan birçok kitapta Atatürk'ün az uyuduğu ve uzun saatler boyunca durmaksızın çalıştığı bilgileri yer alıyor. Aynı zamanda okumayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seven Atatürk'ün kişisel kütüphanesinde on bine yakın kitap bulunmaktadır. .

 

 5- Çok yönlü olması: Hem cephe arkasında hem de devlet makamında büyük başarıla imza atan Atatürk'ün en önemli özelliklerinden biri de çok yönlü olmasıdır. Dünya kamuoyunda 'Dahi Lider' olarak tanımlanan Atatürk, Türkiye'nin ilk geometri kitabını yazmıştır. Aynı zamanda Medeni Bilgiler ve Nutuk adlı kitapları da hem Türkiye'de hem de dünyada en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır.

...