onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
136 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Mustafa Kemal Atatürk, milletine değer veren, milletini seven ve milleti için elinden geleni yapan büyük bir liderdir. Her seferinde Türk milletini övmüş, değer verdiğini hissettirmiş ve gerekli çalışmaları yaparak bunu milletine hissettirmiştir. Türk milleti de kendisine oldukça fazla değer vermiş ve saygı duymuştur.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Sevgili arkadaşlar.

Atatürk’ün insanları ve milletini ne kadar çok sevdiğini hepimiz biliyoruz. Zaten milletini sevmeyen bir insan, milletinin, ülkesinin özgürlüğü için bu kadar çalışmaz, bu kadar fedakarlık yapmaz. İşte Atatürk’ün bu kadar büyük bir lider yapan, milletine karşı duyduğu derin sevgi ve bağlılıktır.

Bu sevgi elbette karşılıksız değildir. Biz de millet olarak ulu önderimiz Atatürk’ü gönülden seviyoruz. Bir halkın tamamının bir kişiyi gönülden sevmesi, bir insan için ne kadar güzel bir şeydir değil mi? Bir düşünün: Yaptığınız işler, başarılarınız, iyi bir insan olmanız, sorunlara çözüm bulmanız nedeniyle okuldaki herkes sizi seviyor, size saygı duyuyor. Bunu hissettiğinizde ne kadar çok mutlu olur, ne kadar çok gurur duyarsınız. Bu belki de sizi hayatınız boyunca en çok mutlu edecek şeydir.

İşte Atatürk de, koskoca bir milletin her ferdinin kendisine duyduğu sevgiden çok hoşnuttur. O kadar ki bu sevgiyi, kendisine bir ödül olarak görmüştür. “Milletin sevgisi kadar büyük mükafat yoktur.” sözü de bu sevginin onun için ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Atatürk bu sözüyle ayrıca ülke yöneticilerine de seslenmektedir. “Eğer yaptığınız işlerin bir karşılığını bekliyorsanız sizin için en büyük ödül, milletinizin sizi gönülden sevmesi olacaktır.” demek de istemektedir.

Değerli arkadaşlar.

Bir milletin tamamının bir kişiyi bağrına basması, ona derinden bir sevgi beslemesi herkese nasip olacak bir durum değildir. Bunu sağlamak için Atatürk gibi vatanı ve milleti için bin bir fedakarlıkla mücadele eden, her işinde milletinin geleceğini düşünen, milletini yüceltmek için çalışan bir birey olmak gerekir. Biz de eğer bunu başarabilirsek, milletimizin sevgisini kazanma zevkine erişebiliriz.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Aslında bir insana yeni bir şey öğretemezsiniz, siz ona yalnız kendi içinde bir şeyler keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. 

-Galileo Galilei
...