onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
78 kez görüntülendi
Türkçe kategorisinde

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Seyit Ali Çabuk, daha çok bilinen adıyla Seyit Onbaşı, I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’nde çarpışan Türk askeridir. Eylül 1889’da Balıkesir’in Havran ilçesine bağlı Manastır (şimdiki adı Koca Seyit) köyünde doğmuştur.

Seyit Onbaşı, Çanakkale Savaşı sırasında Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görev yapmaktaydı. 18 Mart 1915’te, Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmeye çalışırken, Seyit Onbaşı’nın bulunduğu tabya yoğun bombardımana tutuldu. Bu bombardıman sırasında, Seyit Onbaşı, 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirmeyi başardı. Üçüncü atışında, İngilizlerin en büyük savaş gemilerinden olan HMS Ocean’ı vurdu. Bu atış, geminin kontrolünü kaybetmesine ve bir mayına çarparak batmasına neden oldu.

Seyit Onbaşı’nın bu efsanevi hikayesi, halk arasında büyük bir yankı uyandırmış ve onun kahramanlık sembolü olarak anılmasını sağlamıştır. Savaş sonrası Seyit Onbaşı, 1939 yılında verem hastalığından hayatını kaybetti.

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Asıl adı Seyit Ali Çabuk'dur. Seyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Balıkesir'in Havran ilçesi Çamlık (Manastır) köyünde doğdu. Babasının adı Abdurrahman, annesinin adı Emine'ydi.

1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katılarak Balkan Savaşı'nda yer aldı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915 tarihinde Müttefik donanması

Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti.

Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Düşman tarafından yapılan atışlar sonucu tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı.

Bunun üzerine Seyit Ali 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi.

Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean'a hafif hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında İngiliz zırhlısı Ocean'a büyük zarar verdi.

Atılan mermi geminin yan yatmasına neden oldu. Daha sonra Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlardan birine çarpan Ocean zırhlısı kısa sürede alabora olarak battı. Bu başarısı sonucu Seyit Ali'ye onbaşılık ünvanını verildi.

Çanakkale Savaşı'ndan bir gün sonra Seyit Onbaşı'dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali ne kadar zorlasa da top mermisini kaldıramadı. Bunun üzerine Seyit Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

1918 yılında köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934'de çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit Onbaşı 1939 yılında verem hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Soru da bilgiden doğar, cevap da 

Hz. Mevlana

...