onlineodev.com`u daha etkin ve verimli kullabilmeniz için, yandex.com.tr, bing.com, yahoo.com gibi arama motorlarını kullanmanızı tavsiye etmektedir.
63 kez görüntülendi
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

1)VÜCUD:

Allahın Zati Sıfatlarından birincisi olan Vücud, yüce yaratıcının varlığından söz etmektedir, ve varlığının ezeli olduğuna yer verilmektedir.

2)KIDEM:

Kıdem, Cenab-ı Hakk'ın varlığının başlangıcının bulunmadığını ve evvelinin asla olmadığından bahsetmektedir.

3)BEKA:

Allahın Zati Sıfatlarından üçüncüsü olan Beka, yüce yaratıcının başlangıcının olmadığı gibi sonunun da olmadığından söz etmektedir. Aynı şekilde Allah-ü Teala'nın varlığının hiç yok olmayacağının ve sonsuza değin var olacağını anlatmaktadır.

4)VAHDANİYET:

Vahdaniyet, Cenab-ı Hakk'ın biricik olduğundan bahsedilmektedir, yani yüce yaratıcının herhangi bir eşinin ve benzerinin asla bulunmadığından söz edilmektedir.

5)MUHALEFET-ÜN LİL HAVADİS:

Allahın Zati Sıfatlarından beşincisi olan Muhalefet-ün LiL Havadis, Allah'ü Teala'nın gelmiş ve gelecek olan hiç kimseye benzememesi anlamını taşımaktadır. 

6)KIYAM Bİ-NEFSİHİ:

Allahın Zati Sıfatlarından sonuncusu ise Kıyam Bi-nefsihi, Cenab-ı Hakk'ın hiçbir şeye ve kimseye muhtaç olmadığından, onun başka bir varlığa ihtiyacının bulunmadığına ve dünyada hiçbir nesne, kişi ve ortam yokken yalnızca onun olduğuna değinilmektedir.

...